Sürpriz gelişme: Sam Altman, ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’nin CEO’luğundan kovuldu – Dünya

Merhaba,

Şirket, bir inceleme süreci yürüttüğünü, Altman’ın “yönetim kurulu ile iletişiminde samimi olmadığı ve bu durumun kurulun sorumluluklarını yerine getirme kabiliyetini engellediği sonucuna vardığını” söylüyor. CNBC’nin aktardığı habere göre şirket “Yönetim kurulu artık OpenAI’ye liderlik etmeye devam etme yeteneğine güvenmiyor” dedi.

Açıklamaya göre Mira Murati geçici CEO olacak. Şirket kalıcı bir CEO için de çalışma yürütecek.

OpenAI’nin yönetim kurulunda bilim insanı Ilya Sutskever’in yanı sıra Quora CEO’su Adam D’Angelo, teknoloji girişimcisi Tasha McCauley ve Georgetown Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’nden Helen Toner gibi bağımsız yöneticiler yer alıyor.

Yönetim kurulu ayrıca OpenAI’nin başkanı Greg Brockman’ın “yönetim kurulu başkanlığından istifa edeceğini ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edeceğini” de duyurdu.

Microsoft hisseleri açıklamanın ardından düşüşe geçerek günü %1,7 düşüşle 369,84 dolardan kapattı. Bir Microsoft sözcüsü ise yaptığı açıklamada şirketin “OpenAI ile uzun vadeli bir ortaklığı olduğunu ve Microsoft’un bu yeni yapay zeka çağını müşterilerine sunarken Mira ve ekibine olan bağlılığını sürdürdüğünü” söyledi.

 

Umarız işinize yarayan bir içerik olmuştur

Yorum yapın