Öğrencilere telefon, tablet, bilgisayar desteği: Şartlar ne? Ne kadar ödeme yapılacak? 5 soru 5 cevap – Teknoloji

Merhaba,

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından tablet, cep telefonu, bilgisayar ve 10 GB internetten oluşan “Genç Teknoloji Destek” başvurularının başladığını duyurdu. Satın alınan teknolojik cihazlar için öğrencilere destek tutarı toplam 5 bin 500 lirayı geçmeyecek. Başvurunun kabul edilmesi durumunda mobil telefon için nihai satış bedelinden yüzde 44,44’ü, bilgisayar için yüzde 16,66’sı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencinin bildirdiği kendi adına kayıtlı IBAN numarasına fatura kesim tarihinin takip eden ayın 20’si itibariyle yatırılacak. Peki, telefon, tablet, bilgisiyar destek başvuruları nasıl yapılır? Şartlar ne? Birlikte bakalım…

1- BAŞVURU NASIL YAPILIR?

  • Bakanlıktan yapılan açıklamada “Genç Teknoloji Destek” programının hizmete sunulduğu belirtildi. Teknolojik cihaz ve internet desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin, geniş bilgilerin yer aldığı “www.gsbbiz.gsb.gov.tr” adresinden başvuru yapabilecek.
  • Öğrencilerin ayrıca cep telefonlarından “GSBBiz” uygulamasını indirerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek.
  • Bakanlığın paylaştığı adreste Genç Teknoloji Destek bölümünde Tablet/Bilgisayar Desteği, Telefon Desteği ve İnternet Desteği olmak üzere 3 bölüm bulunuyor.

2-BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Tablet, bilgisayar, telefon destek kararına ilişkin detaylar da dün Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Şartlar ise şöyle:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
b) Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olması,
c) Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması,
ç) Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500,00 Türk lirasından az olması,
d) Satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması,
e) Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması,
f) Satın alınan teknolojik cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması,
g) Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması,
ğ) Elektronik ortamda düzenlenen faturanın ilgili bölümlerine satın alınan cihazın Bakanlık tarafından talep edilen bilgilerinin yazılmış olması,
h) Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün olmaması,

Başvuran kişilerin bu kriterleri karşılaması gerekiyor.

3-BAŞVURU SONRASI NE OLACAK?

Resmi Gazete’de yer alan tebliğe göre cihazın faturasında yer alan elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI) esas alınarak fatura tarihinden önce kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilecek.

Başvurular sistem üzerinden değerlendirilir. Başvuran kişinin şartları uygun değilse başvuru reddedilecek. Eğer başvuru kabul edilirse ilgili elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI), başvuru sahibinin adına kayıtlı hatlar ile eşleştirilerek Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde tanımlanacak.

4-NE KADAR DESTEK SAĞLANACAK?

Başvuru kabul edilirse mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Bakanlık tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılır ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanacak. Tebliğe göre aynı tip teknolojik cihaz için sadece bir defa başvuruda bulunulabilir. Farklı tip teknolojik cihazların aynı kişi tarafından satın alınması mümkündür. Satın alınan cihazlar için teknolojik cihaz destek tutarı toplamı 5.500,00 Türk lirasını geçmeyecek. Teknolojik cihaz desteği işlemleri, fatura kesim tarihini takip eden ayın 20’si itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilecek.

5-EN AZ KULLANMA SÜRESİ

Tebliğe göre teknolojik cihaz desteği kapsamında edinilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılabilecek. Bakanlık tarafından başvuruya konu elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların IMEI bilgisi veya bilgileri sadece destekten yararlanan adına kayıtlı hatlar ile kullanılmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilecek.

Umarız işinize yarayan bir içerik olmuştur

Yorum yapın