Bernard Arnault kimdir? Dünyanın en zengin insanı – Dünya

Merhaba,

Forbes’un bu yıl 37’nci kez yayımladığı Milyarderler Listesi’ne göre dünya çapındaki milyarder sayısı bir önceki yıla göre 28 azalarak 2 bin 640’a düşerken üst üste ikinci azalışını kaydetti. Geçen yıl Twitter’ı yüksek fiyata satın almasıyla sahip olduğu Tesla şirketinin hisseleri düşen Elon Musk, milyarderler listesinde 1’inci sıradan 2’nci sıraya indi. Musk’un serveti geçen yıla göre 39 milyar dolar azalışla yaklaşık 180 milyar dolar olarak hesaplandı. 

Lüks eşya devi LVMH’nin başkanı Bernard Arnault ise 211 milyar dolarlık servetiyle listenin ilk sırasına yerleşti. Böylelikle ilk kez bir Fransa vatandaşı listenin zirvesinde yer aldı.Peki, Bernard Arnault kimdir? Yakından bakalım…

  • Bernard Arnault, Forbes’un 2023 milyarderler listesine göre Elon Musk’ı tahtından indirdi ve dünyanın en zengin insanı oldu.
  • Arnault’nun lüks eşya firması LVMH, Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Tiffany&Co ve Moet & Chandon gibi markaları bünyesinde barındırıyor.
  • Louis Vuitton el çantaları, Tiffany pırlanta yüzükler, Christian Dior ürünleri ve Sephora kozmetik ürünleri de dahil olmak üzere 75 markalık imparatorluğu yöneten 74 yaşındaki Arnault, 10 Mart itibarıyla 211 milyar dolarlık bir servetle Amerikan teknoloji devlerini geride bıraktı.
  • Forbes’a göre gelir, kâr ve LVMH hisselerinin tümü rekor seviyelere çıkarak Arnault’nun servetine son 12 ayda 53 milyar kattı.

BERNARD ARNAULT KİMDİR?
 

Peki, 73 yaşındaki Bernard Arnault kimdir? 

Bernard Arnault

1949’da Fransa’nın kuzeyindeki Roubaix’de doğan Arnault, Paris’te prestijli bir mühendislik okulu olan École Polytechnique’den mezun oldu. Kariyerine aile şirketi Ferret-Savinel’de başladı. 1978’de yönetim kurulu başkanı oldu.

6 yıl sonra, Fransız hükümetinin Boussac Saint-Freres‘i devralacak yeni bir yatırımcı aradığı haberini aldı. İflas eden tekstil grubu önemli bir varlığa sahipti: Ünlü bir Fransız moda evi olan Christian Dior.

Arnault, grubun kontrolünü satın aldı, tekrar kârlı hale getirdi ve dünyanın önde gelen lüks tüketim malları şirketini geliştirmek için bir strateji oluşturdu. LVMH web sitesinde yer alan bir biyografiye göre, “Bu süreçte, Christian Dior’u yeni organizasyonun mihenk taşı olarak yeniden canlandırdı”.

Arnault, grubun Louis Vuitton ve Moët Hennessy‘nin birleşmesiyle kurulmasından iki yıl sonra, 1989’da LVMH’nin çoğunluk hissesini satın aldı. O zamandan beri şirketin başkanı ve CEO’su.

Kendi adı birçok kişi tarafından hemen tanınmasa da, Arnault’nun Christian Dior’dan Dom Pérignon’a kadar büyümesine aracı olduğu markalar herkesin bildiği isimler haline geldi.

Son otuz yılda Arnault, LVMH’yi alkollü içkiler, moda, deri ürünler, parfümler, kozmetikler, saatler, mücevherler, lüks seyahatler ve otel konaklamaları satan 75 etiketle bir lüks tüketim merkezine dönüştürdü. 1992’de Pekin’de Çin’in ilk Louis Vuitton mağazasını açtı.

Ocak 2021’de grup, lüks sektörünün şimdiye kadarki en büyük satın alımı olan ikonik ABD’li kuyumcu Tiffany & Co’nun 15,8 milyar dolarlık devralımını tamamladı.

2019’da grup, Paris katedralinde çıkan büyük bir yangının ardından Notre Dame’in yeniden inşasına yardım etmek için 200 milyon € (212 milyon $) bağışta bulundu.

UZUN SÜREDİR AVRUPA’NIN EN ZENGİNİ
 

Arnault uzun süredir Avrupa’nın en zengin insanı unvanını elinde tutuyor. Ancak çok göz önünde değil. Herhangi bir büyük sosyal medya platformunda kişisel olarak aktif değil. Bloomberg’e göre Arnault evli ve beş çocuğu var ve bunların tümü şu anda LVMH’de veya onun markalarından birinde çalışıyor.

FORBES’A GÖRE MİNİ BİYOGRAFİ

Forbes’ta ise Arnault hakkında şu bilgiler var:

  • Bernard Arnault, Louis Vuitton ve Sephora dahil olmak üzere 75 moda ve kozmetik markasının LVMH imparatorluğunu yönetiyor.
  • Ocak 2021’de LVMH, şimdiye kadarki en büyük lüks marka satın alımı olduğuna inanılan Amerikalı kuyumcu Tiffany & Co’yu 15,8 milyar dolara satın aldı.
  • Arnault’un holding şirketi Agache, TikTok ana şirketi ByteDance ve Netflix gibi şirketlere yatırımı olan risk sermayesi şirketi Aglaé Ventures’ı destekliyor.
  • Babası inşaattan küçük bir servet kazandı; Arnault, 1984’te Christian Dior’u satın almak için bu işten 15 milyon dolar ayırarak işe başladı.
  • Arnault’nun beş çocuğu LVMH’de çalışıyor; Temmuz 2022’de, holding şirketi Agache’nin onlara eşit hisse verecek şekilde yeniden düzenlenmesini önerdi.

Umarız işinize yarayan bir içerik olmuştur

Yorum yapın